سیستم مدیریت هوشمند ساختمان (BMS)

امروزه BMS  یا (Building Management System ) یا سیستم مدیریتی ساختمان به یکی از گریز ناپذیر ترین شاخه های علمی ، تحقیقاتی و اجرایی در ساختمانها به منظور نظارت اتوماتیک و کنترل تاسیسات تبدیل گردیده است .اصطلاح BMS ، تمامی المانهای کنترلی شامل سخت افزار ، کنترلرها ، شبکه های ارتباطی و کنترلر های مرکزی را پوشش می دهد .به طور کلی یک سیستم کنترلی شامل سه بخش اصلی ، سنسور ، کنترلر و یک وسیله کنترل کننده می باشد و هر سه مولفه در معماری شبکه به طریقی با سیستم ارتباطی در تماس است .

یک سیستم BMS توابع مختلفی را ارائه می کند که عبارتند از :

– سوئیچینگ اتوماتیک ON/OFF تجهیزات
– مانیتورینگ وضعیت تجهیزات ، همراه با شرایط محیطی
– نگهداری و حفاظت انرژی
– مدیریت تجهیزات ساختمان
– قابلیت های کنترل از راه دور
– ردیابی خطا
– قابلیت یکپارچه کردن سیستم های ساختمان

hghgfh
hfghghgfh
ghgh
hgh

یک ساختمان هوشمند چگونه ساختمانی است؟

يك ساختمان هوشمند بنا به تعريف انستيتو ساختمانهاي هوشمند ، بنايي است كه با استفادة بهينه از چند عنصر پاية سازه و سيستم و خدمات و مديريت و روابط دروني آنها ، محيطي مناسب و داراي صرفة اقتصادي ايجاد نمايد .تعريفي كه در كشورهاي توسعه يافته درباره يك ساختمان هوشمند عنوان ميشود چنين است: يك ساختمان هوشمند ساختماني است كه در بردارنده محيطي پويا و مقرون به صرفه به وسيله يكپارچه كردن چهار عنصر اصلي يعني تجهیزات، ساختار، خدمات و مديريت و رابطه ميان آنها است . “

مزاياي يك ساختمان هوشمند از طريق اتوماتيك كردن سيستمهائي مانند گرمايش، تهويه مطبوع، سيستم اعلام حريق و آتشنشاني، سيستمهاي امنيتي و مديريت انرژي و روشنایي به وجود مي آيد. به طور مثال، اگر حريقي در يك ساختمان به وقوع بپيوندد، سيستم اعلام حريق با سيستم امنيتي به صورت خودكار ارتباط برقرار مي كند و از اين طريق قفل هاي كليه درها باز ميشوند و مردم مي توانند به راحتي از محل حريق دور شوند و نيز ارتباطي خودكار برقرار شده و از اين طريق هواي سالم جايگزين هواي دودآلود ، مي شود.

اصول يك ساختمان هوشمند مي گويد كه هزينه هاي واقعي يك ساختمان فقط هزينه هاي ساخت نيست بلكه بايد به آنها هزينه هاي راهبردي و تعميرات را نيز اضافه كرد. ساختمان هوشمند تمامي اين هزينه ها را به وسيله كنترل اتوماتيك و يكپارچه، مخابرات و سيستم مديريت كم ميكند. در قرن بيست و يكم و تغييرات فرهنگي و تكنولوژي و همچنين تغيير نحوه ديد مردم در مورد محيط كاري و زندگي خود، چه در بخش تجاري يا صنعتي يا حتي مسكوني، نياز به محيطي كه حداكثر استفاده و حداقل هزينه را بتوان در آن تجربه كرد وجود داردو از طریق پیاده سازی سیستم های هوشمند این مهم قابل دستیابی است.

مزاياي ساختمان هوشمند

هدف اصلی استفاده از BMS در ساختمان ها بهره گیری از مزیت های اقتصادی و کاهش مصرف انرژی و ایجاد فضای امن همراه با رفاه و آسایش در آنهاست .

عموم مزایا و نتایج بهره برداری از BMS

– ایجاد محیطی مطلوب برای افراد حاضر در ساختمان
– استفاده بهینه از تجهیزات و افزایش عمر مفید آنها
– ارائه سیستم کنترلی با قابلیت برنامه ریزی زمانی عملکرد
– کاهش چشمگیر هزینه های مربوط به نگهداری و تعمیرات
– بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی
– عدم نیاز به پیمانکار دائمی ساختمان
– امکان مانیتورینگ و کنترل تمامی نقاط تحت کنترل از طریق یک رایانه ، موبایل و یا اینترنت
– یکپارچه سازی مدیریت تاسیساتت و سیستم های مختلف و حذف امکان تداخل و بروز مشکل ناشی از عدم هماهنگی
– امکان گزارش گیری آماری

بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان

در ساختمان های هوشمند بسياري از اعمالي كه ساكنان از روي عادت و بصورت غير ارادي انجام مي دهند توسط سيستمهاي هوشمند انجام مي گیرد كه باعث صرفه جويي در زمان و هزينه ي نيروي انساني مي شود.با بكارگيري انواع و اقسام سنسورهاي حسي در داخل و خارج ساختمان و با بكارگيري يك شبكه و سيستم واحد ميتوان بصورت تداومي و بدون درنگ اطلاعات دما، فشار رطوبت دبي هوا و ميزان اكسيژن و دي اكسيد كربن را در اختيار داشت و از آنها در جهت رسيدن به شرايط ايده آل استفاده كرد. در يك ساختمان هوشمند با امكانات نرم افزاري بوجود آمده ميتوان نمودارهاي مختلفي را برحسب زمان دراختيار داشت و از آنها در جهت بهبود كيفي شرايط زيستي و حداكثر استفاده از هواي طبيعي را براي ساكنين بوجود آورد .

در زمان كاركرد سيستم هوشمند، ساكنان در جهت صرفه جويي مصرف انرژي حق باز كردن پنجره ها را نخواهند داشت و در ساختمانهاي اداري قبل از اتمام ساعت كار اين سيستم بصورت اتوماتيك و متناوب شروع به خاموش كردن سيستمهاي تهويه مطبوع مي كند . در يك ساختمان هوشمند با امكانات بوجود آمده مي توان در هر زمان ميزان مصرف انرژي بر پايه مصرف انرژي سوخت و برق را بدست آورد و از آن در جهت كاهش مصرف انرژي و بهينه سازي مصرف سوخت در ساختمان ) مبحث نوزدهم – مقررات ملي ساختمان ( بهره برد . بيشترين مصرف انرژي در ساختمان توسط سيستم روشنايي بوجود مي آيد كه با هوشمندسازي اين سيستم مي توان ازاتلاف انرژي تا حد زيادي جلوگيري كرد كه اين عمل با تركيب روشنايي روز و روشنايي مصنوعي به بهترين نحو و خاموش كردن چراغها در زمان بدون مصرف بوجود مي آید.

مديريت ساختمان امروزه برپايه و با امتيازات شبكه جهاني اينترنت و كنترل ساختمان از راه دور توسط سيستمهاي ارتباطي متداول در دنيا است به اينصورت كه با راه اندازي سايت ساختمان مورد نظر و با وارد كردن شناسه كاربري و رمز عبور ميتوان از هر مكاني بر ساختمان احاطه داشت . در اينگونه ساختمانها ميتوان با نصب تابلوهاي نمايشگر الكترونيكي در مكانهاي خاص ساختمان و نمايش دادن اطلاعات مختلف از سيستمهاي كنترلي ساختمان زندگي را براي ساكنين لذت بخش كرد . در جهت كاهش هزينه هاي صنعت ساختمان و استفاده بهينه از تكنولوژي و بكارگيري فناوري ارتباطات و رايانه ، عملكرد سيستمهاي مديريت و اتوماسيون ساختمان چشمگيرتر مي گردند كه در مجموع صرفه جويي انرژي را در بر خواهد داشت بطوريكه صرفه جويي هاي ناشي از بكارگيري اين سيستمها در مدت زمان كوتاهي موجب جبران هزينه هاي مربوطه ميشود.

سيستمهاي كنترل هوشمند داراي انعطاف بالايي خواهند بود كه ميتوان براحتي آنها را با نيازهاي مختلف منطبق نمود. همچنين در هنگام بهره برداري براحتي ميتوان عمليات تغيير و بهينه سازي براي راهبري بهتر و كاهش هزينه هاي انرژي و كاهش هزينه هاي تعميراتي را انجام داد.

هوشمند سازی ساختمان و تهویه مطبوع در آنها

در استانداردهای جهانی، تعریف تهویه مطبوع بر اساس I.B.S عبارتست از نوعی از مکیدن و یا دمیدن هوا از طریق طبیعی و یا مکانیکی به هر فضا یا از هرفضا برای کنترل برودت و حرارت ساختمان با تنظیم هوشمند دما و رطوبت همراه با حذف آلاینده های مختلف برای تامین آسایش حرارتی . در اين سيستم که مبتني بر بهينه سازي مصرف انرژي و کنترل صحيح تجهيزات مولد انرژي مي باشد محل کنترل در سطوح مختلف ساختار برودتي و رطوبتي سيستم اعمال مي شود . سالهاست که چيلرها، بويلرها، هواسازها، فن کوئلها و ديگر تجهيزات مکانيکي يک ساختمان امکان کنترل را دارا مي باشند که اين کنترل بصورت کاملاً بسته و محلي صورت مي گيرد . براي مثال در صورتي که فشار بخار داخل بويلر از حد استاندارد بالاتر رود بطور خودکار مشعل خاموش شده و يا شير اطمينان عمل مي کند .

در چنين سيستمي تمامي کنترلها و عملکردهاي تجهيزات بصورت دستي صورت مي گيرد مثلاً در ابتداي فصل اين مدير واحد تاسیسات است که تصميم مي گيرد چند درصد از سيستم فعال شده و چه تعداد از پمپها در مدار قرار گيرند و يا اينکه توالي فعاليت پمپها طوري انجام گيرد که استهلاک بصورت متناسب انجام شود . ولي در سيستم مدرن و نوين، طي پياده سازي يک شبکه عصبي و کنترلي، اطلاعات مربوط به کليه تجهيزات اعم از فشار مايع، فشارگاز، دما، رطوبت، فرمان حرکت و غيره در يک کنترلر مرکزي وارد شده و سپس با نرم افزاري که در آن کليه ساختمان و تجهيزات مکانيکي آن بصورت گرافيکي شبيه سازي شده است عمل برنامه ريزي صورت مي گيرد.

شرکت افرادژ با در اختیار داشتن تیم متخصص و در اختیار داشتن نمایندگی از شرکت comexio  آلمان،  با استفاده از آخرین و مدرن ترین پلن ها و همچنین به کارگیری تجهیزات ساخت کشور آلمان، کلیه خدمات و محصولات مورد نیاز برای هوشمند سازی واحدهای تجاری، اداری، صنعتی، کشاورزی و مسکونی را ارائه می نماید.

                                                          جهت دریافت اطلاعات بیشتر، لطفا با یکی از روش های زیر با ما تماس حاصل بفرمایید.

۳۴۴۶۶۹۲۶ | ۳۴۲۰۷۴۴۶ | ۳۴۴۲۰۹۱۳ (۰۲۶)

تب خالی. صفحه را برای افزودن محتوا ویرایش کنید.

۳۴۴۶۷۵۴۹  (۰۲۶)

نام شما (الزامی)

ایمیل شما (الزامی)

موضوع

پیام شما